2023-02-21

Po daugiau kaip dešimties metų Lietuva vėl įsitraukė į Pasaulio verslumo stebėseną ir pagal 2022 m. pasaulinį verslumo indeksą pateko tarp lyderių.

Pasaulio verslumo stebėseną (angl. Global Entrepreneurship Monitor, GEM) Lietuvoje vykdo Vilniaus universiteto Verslo mokykla kartu su VšĮ Inovacijų agentūra. GEM Lietuvoje remia „Moody‘s Lietuva“ ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Aukščiausias įvertinimas Lietuvai už atsaką į pandemijos padarinius

2022 m. GEM ekspertai aukščiausią verslumo įvertinimą suteikė Jungtiniams Arabų Emyratams, Taivanui, Saudo Arabijai. GEM rezultatai parodė, kad pasaulyje verslo sektorius atsigauna, o nuo 2019 m. mažėjęs verslumas praėjusiais metais perėjo į augimą. Tuo pat metu pasaulis išgyvena energetikos krizę, klimato kaitą, socialinius iššūkius, prie kurių bandome prisitaikyti, kai kuriuose pasaulio regionuose vėl įsivyrauja skurdas. Pasaulinėms rinkoms sparčiai keičiantis, atsitveria galimybės verslumo plėtrai ir „new normal“ kūrimui.

Įvertinus bendrą verslo aplinką, Lietuva gavo aukščiausią įvertinimą pagal atsaką į ekonominius pandemijos padarinius. Nors 2022 m. šalyje turėjome iššūkių su teisiniu reguliavimu ir rinkos dinamika, reikalingais verslumo vystymui, mums pavyko patekti tarp dešimties stipriausių pasaulio verslumą skatinančių ekonomikų. 2022 metais Lietuva užėmė šeštą vietą (2021 m. – penktą) ir rikiavosi šalia sparčiausiai besivystančių valstybių, turinčių kelis kartus didesnį bendrąjį vidaus produktą (BVP) gyventojui.

Stebėsenos rezultatai įrodo aukštojo mokslo poveikį visuomenės verslumui – kuo didesnė visuomenės dalis turi aukštąjį išsilavinimą, tuo daugiau steigiama naujų verslų. Pagal daugiau kaip dvidešimt metų rinktus ir analizuotus duomenis iš daugiau nei 120 valstybių galima spręsti ir tai, kad gyventojų pajamos turi mažą poveikį gyventojų verslumui – šalys, turinčios sąlyginai aukštą pajamų lygį, gali turėti žemą verslumo indeksą (Italija, Ispanija, Lenkija) ir atvirkščiai tokios valstybės kaip Indija, Indonezija patenka į dešimtuką šalių, kuriose 2022 m. buvo palankiausios sąlygos pradėti verslą.

2023 03 03 GEM tyrimo pav.1

Verslumo plėtrą stabdė nesėkmės baimė

GEM tyrimas taip pat atskleidė, kad galima nesėkmė yra pagrindinė priežastis, kodėl gyventojai nesteigia savo verslų, nors daugelyje šalių sukurtos palankios sąlygos verslumui plėtoti bei įdiegti paramos mechanizmai.

Lietuvoje situacija panaši: du iš penkių apklaustųjų mano, kad 2022 m. buvo sudarytos geros sąlygos pradėti verslą, tačiau beveik pusę jų atgrasė nesėkmės baimė. GEM atskleidė, kad maždaug pusė apklaustųjų pažįsta ką nors, kas neseniai pradėjo verslą, tačiau mažiau nei kas penktas suaugęs Lietuvos gyventojas ketina pats imtis verslo kūrimo. Suaugusiųjų, pradedančių verslą arba vadovaujančių naujam verslui, dalis 2022 m. sudarė 12,7 proc., iš jų beveik dukart daugiau buvo vyrų.

GEM pasaulinio vertinimo metu analizuojamos įvairios verslumo plėtrą skatinančios sąlygos, pavyzdžiui, mokslo ir verslo bendradarbiavimas, verslo infrastruktūra, verslumo lavinimas švietimo institucijose, teisinė aplinka ir kt. Iš viso tokių sąlygų yra 13. Lietuva pagal 10 iš jų 2022 m. pateko į geriausiųjų dešimtuką, o galutiniame vertinime užėmė trečią vietą.

2023 03 03 GEM tyrimo pav.2

Nepaisant karo Ukrainoje ir energijos bei žaliavų kainų sukrėtimų, 2022 m. Lietuvos ekonomika augo apie 2 proc., o eksportas padidėjo apie 3 proc. Didėjo ir infliacija. Pernai sparčiausiai mūsų valstybėje augantys sektoriai buvo apdirbamoji gamyba, menas ir pramogos bei mokslinės veiklos paslaugos.

Mokslu pagrįsti verslumo ir verslo ekosistemų visame pasaulyje tyrimai (GEM) yra vykdomi nuo 2009 m. Kasmet atliekama virš 150 tūkst. interviu ir bendradarbiaujama su daugiau kaip 500 verslumo mokslininkų iš viso pasaulio. Šių metų gegužės mėnesį Vilniaus universiteto Verslo mokykla kartu su Inovacijų agentūra pristatys išsamų Lietuvos verslumo vertinimą ir svarbiausius jo rezultatus.

MCO RGB Blue agency eko vuverslo