Doktorantūros studijos apima kryptingus mokslinius tyrimus, disertacijos rengimą ir gynimą. Vilniaus universitete doktorantūros studijos gali būti vykdomos dviem formomis:
- Nuolatinės studijos (trukmė – 4 metai);
- Ištęstinės studijos (trukmė – 6 metai).
Studijų pradžia: spalio 1 d.
Per pirmąsias dvi savaites nuo mokslo metų pradžios doktorantas kartu su savo vadovu parengia individualią doktorantūros studijų ir mokslinių tyrimų programą. Joje numatomi:
· Pasirenkamieji dalykai ir jų egzaminai;
· Moksliniai tyrimai;
· Disertacijos rengimo užduotys bei jų įgyvendinimo terminai.
Atestacija ir pašalinimas
· Kiekvienų studijų metų pabaigoje doktorantas yra atestuojamas.
· Neatestuotas doktorantas gali būti pašalintas iš doktorantūros Rektoriaus įsakymu.
· Doktorantas taip pat gali būti pašalintas dėl elgesio, neatitinkančio akademinės bendruomenės etikos normų.
Daktaro laipsnis
· Disertaciją sėkmingai apgynusiam asmeniui suteikiamas daktaro laipsnis ir išduodamas daktaro mokslo laipsnio diplomas.
· Diplomo formą bei jo registravimo ir apskaitos tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Daugiau informacijos apie Vilniaus universiteto doktorantūros studijas galite rasti čia.
Kilus klausimams, kviečiame kreiptis į Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių:
Adresu: Vilniaus universitetas, Centriniai rūmai, Universiteto g. 3, Vilnius arba telefonu: (8 5) 268 7095, 268 7094, 268 7093
Daugiau informacijos apie Vilniaus universiteto doktorantūros studijas galite rasti žemiau. | ||
![]() |
![]() |
![]() |
Studijų pradžia
Sveikiname įstojus ir kviečiame prisijungti prie Vilniaus universiteto doktorantūros bendruomenės.
Svarbūs žingsniai po priėmimo į doktorantūrą:
1. Pasirašyti studijų sutartį. Studijų sutartis turi būti pasirašyta pagal priėmimo taisyklėse nurodytą terminą.
2. Užsisakyti studento pažymėjimą. Ne anksčiau nei rugsėjo viduryje registruokitės www.lsp.lt sistemoje ir užsisakykite studento pažymėjimą.
3. Susikurti el. pašto dėžutę. Gavę studento pažymėjimą, užsiregistruokite Vilniaus universiteto sistemoje ir susikurkite el. pašto dėžutę čia. Atkreipiame dėmesį, kad visa svarbi informacija apie studijas bus siunčiama tik šiuo el. pašto adresu.
4. Prisijungti prie studento paskyros. Užsiregistruokite VU sistemoje ir prisijunkite prie savo studento paskyros čia.
5. Užregistruoti banko sąskaitą stipendijai Prisijungus prie studento paskyros, užregistruokite savo banko sąskaitos numerį, į kurį bus mokama stipendija.
Susitikimas su doktorantūros vadovu. Susisiekite ir susitarkite dėl susitikimo su savo doktorantūros vadovu. Susitikimo metu aptarkite pagrindinius reikalavimus doktorantams studijų metu, jų vaidmenį VU Verslo mokyklos bendruomenėje, galimybes ir lūkesčius.
Informacinis/pažintinis susitikimas. Dalyvaukite informaciniame susitikime, kurį organizuoja VU administracija. Susitikimo metu bus pristatyta praktinė informacija apie doktorantūros studijas: doktorantūros fondo, mobilumo, darbo santykių galimybės bei bus atsakyta į visus Jums rūpimus klausimus.
Studijų eiga
Studijų plano sudarymas ir vykdymas
Studijų planas apima tokias veiklas kaip mokslinės literatūros nagrinėjimas, moksliniai tyrimai, duomenų analizė, rezultatų publikavimas, disertacijos rengimas, dalyvavimas moksliniuose renginiuose, stažuotės ir kita.
Iki lapkričio 1 d. doktorantas, kartu su darbo vadovu, turi parengti visų studijų laikotarpio planą. Plane numatomos ne mažiau kaip 30 kreditų apimties studijos, įskaitant bent tris pasirinktus dalykus, tiesiogiai susijusius su disertacijos tema. Dokumentų pavyzdžius galima rasti čia.
Parengtas planas turi būti patvirtintas doktorantūros komiteto posėdyje studijų pradžioje. Jei ateityje planą reikėtų koreguoti, pakeitimus būtina suderinti su darbo vadovu ir pateikti doktorantūros koordinatorei kartu su prašymu, kuriame nurodomas keitimo pagrindimas. Sprendimą dėl pakeitimų priims doktorantūros komitetas.
Rekomenduojama, kad 5 kreditai būtų skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui, tokių kaip projektų paraiškų rengimas, mokslinis rašymas, akademinė etika, intelektinė nuosavybė, verslumas ir komunikacija.
Dalykų studijavimas ir užskaitymas
Dėstomų dalykų tvarkaraštį ir registracijos informaciją gausite el. paštu iš doktorantūros koordinatorės. Pasirenkamų dalykų, vykdomų konsultacijų pagrindu, turinį ir reikalavimus reikia derinti su dalyko dėstytojais. Tokie dalykai studijuojami savarankiškai, esant poreikiui konsultuojantis su dėstytojais.
Visi dalykai baigiami egzaminu, kurio datą reikia suderinti su dėstytojais. Bent prieš dvi savaites iki egzamino informuokite doktorantūros koordinatorę apie numatytą datą, laiką, vietą bei egzaminų komisijos sudėtį. Koordinatorė parengs reikiamus dokumentus, be kurių egzaminas negali įvykti.
Egzaminų rezultatai įrašomi protokole, kuris tvirtinamas komisijos parašais. Šį protokolą doktorantas turi saugoti iki studijų pabaigos. Protokolo formą rasite čia.
Papildomi dalykai
Suderinus su darbo vadovu, doktorantas gali pasirinkti dalykus kitose mokslo įstaigose. Šie dalykai turi būti patvirtinti doktorantūros komiteto posėdyje.
Atestacijos
Metinė atestacija yra skirta stebėti doktoranto pažangą ir vyksta dviem etapais: pirmiausia katedroje, vėliau doktorantūros studijų komitete. Kiekvienų mokslo metų pradžioje doktorantas teikia dokumentus už praėjusius studijų metus.
Dokumentai, reikalingi atestacijai:
- Pirmųjų metų doktorantams:
o Studijų plano vykdymo ataskaita
o Mokslinio vadovo atsiliepimas
- Antrųjų–trečiųjų metų doktorantams (ištęstinės studijos: antrųjų–penktųjų metų):
o Studijų plano vykdymo ataskaita
o Mokslinio vadovo atsiliepimas
o Disertacijos juodraštis
o 10 minučių trukmės pristatymas doktorantūros komitete apie disertacijos įdirbį
- Ketvirtųjų metų doktorantams (ištęstinės studijos: šeštųjų metų):
o Studijų plano vykdymo ataskaita
o Mokslinio vadovo atsiliepimas
o Disertacijos juodraštis
o 15 minučių trukmės pristatymas doktorantūros komitete apie disertacijos įdirbį
Galutinė atestacija. atestacija vykdoma doktoranto studijų pabaigoje. Jos metu įvertinami pasiekimai per visą studijų laikotarpį ir sprendžiama, ar doktorantas gali ginti parengtą disertaciją.
Neeilinė atestacija organizuojama tik išskirtiniais atvejais.
Papildomos galimybės
Komandiruotės ir stažuotės
Doktorantūros studijų metu doktorantai privalo dalyvauti komandiruotėse ar stažuotėse, kurios prisideda prie jų mokslinės veiklos. Komandiruotės ir stažuotės išlaidos yra kompensuojamos iš VU Verslo mokyklos doktorantūros fondo lėšų, jei jos iš anksto suderintos su doktorantūros vadovu.
Išsamesnę informaciją apie veiklas, kurioms gali būti taikoma kompensacija, bei paraiškų pildymo sistemą rasite čia.
Tyrimų parama
Jeigu doktorantui reikia papildomos paramos disertacijos rengimui ar tyrimų atlikimui, susijusiam su pirminių duomenų analize, kviečiame kreiptis į savo doktorantūros vadovą. Jis padės nustatyti galimybes ir reikiamą paramą.
Darbo vieta ir kita reikalinga įranga
Kviečiame doktorantus aktyviau leisti laiką verslo mokykloje. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti patogias darbo erdves doktorantams – specialiai jiems skirtus kabinetus su kompiuteriais. Šiose erdvėse doktorantai gali dirbti jiems patogiu metu.
Norėdami naudotis šiomis darbo erdvėmis, kreipkitės į VU Verslo mokyklos doktorantūros koordinatorę. Ji pasirūpins, kad Jums būtų sugeneruota individuali įėjimo kortelė.
Ši kortelė suteikia galimybę ne tik patekti į darbo kabinetus, bet ir naudotis 2-ajame fakulteto aukšte esančiais patogumais – spausdintuvu, skeneriu bei virtuvėle.
Akademinės atostogos
Doktorantai turi galimybę, esant poreikiui, kartą per studijų laikotarpį išeiti akademinių atostogų dėl asmeninių priežasčių. Atostogų trukmė gali būti iki vienerių metų.
Norėdami pasinaudoti šia galimybe, prašome kreiptis į VU Verslo mokyklos doktorantūros koordinatorę. Prašymo formą galite rasti čia.
Reikalavimai disertacijos gynimui
Doktorantas gali teikti disertaciją ginti, kai yra įvykdytos šios sąlygos:
- Išlaikyti visi doktoranto darbo plane numatyti egzaminai;
- Svarbiausi tyrimų rezultatai yra paskelbti mažiausiai dviejuose recenzuojamuose mokslo leidiniuose (arba priimti spausdinti) arba mokslinėje monografijoje;
- Jei disertacija rengiama straipsnių pagrindu, doktorantas privalo paskelbti ne mažiau kaip keturis straipsnius, iš kurių
o Bent viename doktorantas turi būti pirmasis bendraautorius arba vienintelis autorius;
o Straipsniai turi būti paskelbti arba priimti paskelbti tarptautiniuose mokslo leidiniuose su DOI ir įtraukti į „Clarivate Analytics Web of Science“ duomenų bazės cituojamumo rodiklį.
Studijų baigimas
Disertacijos gynimas
Doktoranto studijos baigiamos disertacijos gynimu. Jei doktorantas pateikia disertaciją iki doktorantūros pabaigos, tačiau jos nespėja apginti, gynimas gali vykti per 12 mėnesių po doktorantūros pabaigos įprasta tvarka.
1. Disertacijos gynimas katedroje
Doktorantas pristato disertaciją katedroje, kuri pateikia išvadą doktorantūros komitetui.
2. Gynimas komiteto posėdyje
Doktorantas pateikia prašymą skirti recenzentus ir kartu su disertacija siunčia prašymą doktorantūros koordinatorei. Jei disertacija atitinka reikalavimus, komitetas patvirtina gynimo tarybos sudėtį, datą ir kalbą.
o Jei disertacija atitinka reikalavimus, ji gali būti teikiama gynimui.
o Jei reikia, disertacija grąžinama pataisyti, ir po pataisymų ją svarsto komitetas.
o Jei disertacija neatitinka reikalavimų, ji grąžinama tolimesniam rengimui.
3. Disertacijos gynimas viešame posėdyje
Gynimas vyksta viešame posėdyje, kuriame disertantas pristato svarbiausius darbo rezultatus ir atsako į klausimus. Tarybos nariai įvertina disertacijos mokslinį naujumą, aktualumą ir originalumą.
o Disertacija ginama pagal Gynimo tarybos reglamentą, kuris gali būti tiek lietuvių, tiek kita kalba.
o Gynimo taryba priima sprendimą dėl mokslo daktaro laipsnio suteikimo. Jei sprendimas neigiamas, nurodomos priežastys.
Po gynimo, jei sprendimas teigiamas, doktorantas gauna mokslo daktaro laipsnį.
Išsami gynimo tvarka aprašyta VU doktorantūros reglamente https://www.vu.lt/site_files/RA_VUMokslodoktoranturosreglamentas_20231012Galutinis.pdf
Doktarantūros fondas
Vilniaus universiteto doktorantūros fondo lėšomis skatiname fakulteto doktorantus vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus ir sklaidą tarptautinėse konferencijose bei mokslo žurnaluose.
Doktorantūros fondo lėšomis finansuojamos šios veiklos:
1. doktoranto studijų ar stažuotės kitoje institucijoje, dalyvavimo vasaros / žiemos mokykloje, mokslinėje konferencijoje bei simpoziume išlaidoms padengti, taip pat renginio registracijos mokesčiui sumokėti: PATEIKTI PARAIŠKĄ
2. išlaidoms, kurios patiriamos įsigyjant prekes (įskaitant ilgalaikį turtą), medžiagas ar paslaugas, reikalingas doktoranto moksliniams tyrimams disertacijos tema vykdyti, padengti: PATEIKTI PARAIŠKĄ
3. mokslinio straipsnio, kuriame apibendrinami doktoranto atlikti moksliniai tyrimai disertacijos tema, rengimo, anglų k. redagavimo, žurnalų spausdinimo išlaidoms padengti: PATEIKTI PARAIŠKĄ
4. doktoranto rengiamos disertacijos ar jos santraukos redagavimo, spausdinimo išlaidoms padengti.
Kiekvienam nuolatinės studijų formos doktorantui skiriama 1500 eurų per metus, o ištęstinės studijų formos doktorantui – 1000 eurų per metus.
Atestacijos tvarka
Metinėje doktorantų atestacijoje doktorantūros komitete doktorantai pateikia šiuos dokumentus:
Studijuojantiems nuolatinėse (4 metų trukmės) studijose
- Baigusieji 1 metus – katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį;
- Baigusieji 2-3 metus – katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį, doktorantūros progreso aprašymas skaidrėse (pristatymas iki 10 min); preliminarios disertacijos dalys;
- Baigusieji 4 metus (vėluojantys ginti) - katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį, doktorantūros progreso aprašymas skaidrėse (pristatymas iki 10 min), preliminari disertacijos versija.
Studijuojantiems ištęstinėse (6 metų trukmės) studijose
- Baigusieji 1-2 metus – katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį;
- Baigusieji 3-5 metus – katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį, doktorantūros progreso aprašymas skaidrėse (pristatymas iki 10 min); preliminarios disertacijos dalys;
- Baigusieji 6 metus (vėluojantys ginti) – katedros protokolo išrašas, ataskaita už ataskaitinį laikotarpį, doktorantūros progreso aprašymas skaidrėse (pristatymas iki 10 min), preliminari disertacijos versija.
Svarbu:
- Pristatymus metinėje doktorantų atestacijoje skaito tik 2 (3) metus baigę nuolatinių (atitinkamai, ištęstinių) studijų studentai ir vėlesnių metų doktorantai.
- Naujai įstojusieji doktorantai privalo pasirūpinti, kad jų katedrose patvirtinti planai (studijų planas, pasirinkta tema, vadovas) būtų perduoti doktorantūros ir mokslo reikalų koordinatoriui.